Przeskocz do treści

Jak dobrać okulary kolarskie?

Okulary kolarskie są bardzo ważne podczas jazdy na rowerze. Czym się kierować podczas ich zakupu? Na co zwrócić uwagę? Ważnych elementów jest co najmniej kilka.

Dobrze dobrane okulary kolarskie skutecznie chronią oczy przed wiatrem, słońcem czy deszczem. Ułatwiają więc widzenie przy różnych warunkach atmosferycznych. Poza tym stanowią też zabezpieczenie przed kurzem i pyłem unoszącym się niekiedy nad trasą. Bardzo ważnym elementem jest filtr UV. Najlepszym rozwiązaniem jest filtr UV400, który w 100% pochłania szkodliwe promieniowanie. Taki filtr chroni więc oczy doskonale.

Poza tym dobrym pomysłem są okulary z powłoką antyrefleksyjną. To nic innego jak cienka warstwa położona po obu stronach szkieł, która znacznie podnosi ich walory użytkowe. Znacznie poprawia kontrast widzenia oraz eliminuje odblaski. Pozwala więc  widoczność ścieżki, po której się jedzie. Ciekawym rozwiązaniem jest też powłoka chroniąca przed parowaniem soczewek. Szczególnie przydatna bywa przy wysokich temperaturach czy zmiennych warunkach pogodowych. Ponadto zastosowanie powłok ogranicza osiadanie na okularach kurzu i zwiększa ich odporność na zarysowania.

Na styku okularów kolarskich ze skórą pozostają noski i zauszniki. W tym przypadku nie ma uniwersalnego sposobu na ich wybranie. W tej sytuacji kluczem do sukcesu jest ich przymierzenie. Noski czy zauszniki powinny być elastyczne oraz antyalergiczne. Ma to znaczenie z punktu widzenia zabezpieczenia skóry przed otarciami.